Senátor Jan Hajda přispěl na léčení šestileté Sabinky Grófové z Němčiček

Na výstavě vín v Bořeticích senátor Jan Hajda seznámil se Sabinkou a jejími rodiči.

Poté co se obeznámil s jejím příběhem, který započal, když Sabince bylo přibližně půl roku, kdy jí byla diagnostikována dětská mozková obrna, porucha psychomotorického vývoje, epilepsie a hypotonie.

 

V současné době je Sabince šest let. Její vývoj ale pokračuje jen velmi pomalu. Opoždění je o více než polovinu věku. Sama se nenají, neobleče, nerozvíjí se u ní řeč. Sama nechodí – přemísťuje se po čtyřech, v chodítku nebo s oporou za obě ruce. Maminka Patra je se Sabinkou doma, do zaměstnání chodí pouze táta Martin. A úžasná starší sestra Viktorka (deset let) pomáhá, co může.

Pro zlepšení Sabinčina zdravotního stavu je nutná péče neurologická, logopedická a zejména rehabilitace. Petra rehabilituje se Sabinkou dvakrát denně doma, jednou za rok jezdí do léčebny pohybových poruch v Boskovicích. Pobyt v soukromém sanatoriu s intenzivní péčí a novým způsobem k stabilizaci fyzické kondice, posílí psychický stav a opožděný vývoj. Dále pomocí intenzivní logopedické péče bude rozvíjena řeč. Současná finanční situace nedovoluje částku cca 80 tisíc Kč na pobyt zaplatit a pojišťovna na tyto účinné pobyty ani nepřispívá.