Setkání s předsedou vlády České republiky Bohuslavem Sobotkou

Dne 26. března 2015 se v prostorách Valtického zámku uskutečnilo setkání s předsedou vlády České republiky Bohuslavem Sobotkou o situaci na trhu s vínem.

Jednání se zúčastnili: senátor Jan Hajda, poslanec Jiří Petrů, Jindřich Šnejdrla, náměstek ministra zemědělství, Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a předseda Vinařského fondu ČR, Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR, Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra a další zástupci vinařů.

 

Na tiskové konferenci, která proběhla po jednání, premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, problém je v tom, že se prodává víno, které není nikde evidované, za ceny, které nejsou zatíženy žádnou daní. „Často jde o víno ředěné či pančované. Zde vznikají nejen ekonomické ztráty pro poctivé vinaře, daňové úniky, vznikají i rizika pro spotřebitele. Je důležité, aby stát jednal rychle. Jsem velmi rád, že při dnešním jednání zde ve Valticích jsem dostal zpětnou vazbu, která potvrzuje, že jsme se vydali správným směrem. Jsem rád, že se na ministerstvu zemědělství velmi intenzivně připravuje novela zákona o vinohradnictví a přijala personální opatření, která vedou k větší kontrole prodeje vína. Pokládám za důležité, abychom legislativu, která se připravuje, dostali do vlády a poslali do sněmovny. Byl bych rád, kdybychom novelu zákona o vinařství a vinohradnictví letos schválili. Další věcí je elektronická evidence tržeb. Při dnešních rozhovorech jsem si ověřil, že podpora této evidence existuje. Jde o další z nástrojů, který bude mít pozitivní efekt,“ řekl premiér Sobotka.

 

Celé jednání moderoval senátor Jan Hajda, který zdůraznil, že pokud se nebude řešit černý trh s vínem, může to výrazně ohrozit zaměstnanost na Jižní Moravě. Vinařům se ekonomicky nevyplatí obdělávat vinice, jako příklad uvedl situaci na Slovensku. Tam je dnes obděláváno 50 % vinic. Ujistil přítomné, že koaliční trojka pro zemědělství (M. Jurečka – KDU-ČSL, J. Hajda – ČSSD, J. Faltýnek – ANO) se shodla, že bude jednoznačně zastávat stanovisko poctivých vinařů. Dále senátor Jan Hajda zdůraznil, že intenzivně jedná s Ministerstvem financí ČR, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a Celní správou o dalších opatřeních proti černému trhu s vínem.