Vystoupení senátora Jana Hajdy k návrhu zákona o důchodovém pojištění (senátní tisk č. 373) v rámci 24. schůze Senátu PČR

Letošní výběr DPH ukazuje, že spotřebitele se odmítají chovat podle nějakých vzorců a výpočtů (pokles výběru o 5%).

 

Přitom Evropská komise doporučuje České republice:

  • zamezit plošné škrty,
  • řešit daňové výběry,
  • zajistit prorůstová opatření,

 

ale vláda ČR postupuje obráceně:

  • pouze škrtá, omezuje spotřebu a tím i negativně vývoj HDP – sem patří návrh na zmrazení růstu důchodů.

 

Vláda krátí spotřebu za 3 roky cca 47 mld. Kč, ale jaká je situace důchodců ?!

 

Zdražují se léky, zdražují se potraviny, zvyšuje se nájemné a řada lidí nemá šanci přežít (především osamocení senioři) bez toho, aniž by jim vláda pomohla. A vláda by jim měla pomoci jednoduchou standardní a zákonnou cestou. Jestliže se zvyšují ceny, tak to musí také zohlednit valorizace důchodů. Jestliže rostou životní náklady seniorů, tak to musí vláda zohlednit ve své sociální a penzijní politice.

 

To, co navrhuje ministr Jaromír Drábek, je likvidace životní úrovně velké části seniorů v naší zemi, zejména těch, kteří žijí sami, zejména těch, kterým už třeba nikdo nemůže pomoci, zejména těch, jejichž rodiny jsou třeba postiženy nezaměstnaností a dneska nemají peníze na to, aby připlácely svým rodičům k jejich penzi, aby jim udržely slušnou a přiměřenou životní úroveň.

 

Většina, naprostá většina dnešních seniorů celý život poctivě pracovala. Vychovávala děti – v nelehkých podmínkách – a spolehli se na to, že ve společnosti funguje mezigenerační solidarita a že v okamžiku, kdy budou staří, nemocní, v tom okamžiku zafunguje celospolečenská solidarita.

 

Tahle vláda se postarala o to, aby důchodci ve svých nákupech léků a potravin zaplatili důchodovou reformu. Zvyšováním DPH u potravin a léků získává vláda peníze pro financování tzv. druhého pilíře.

To znamená, důchodci ve svých nákupech, ve svých platbách za vodu, ve svých platbách za veřejnou dopravu financují důchodovou reformu těm nejbohatším, pro které je výhodná.

 

My jsme přesvědčení, že lidé, kteří celý život poctivě pracovali, si zaslouží důstojnost ve stáří. A významnou součást této důstojnosti je také to, aby vláda kompenzovala zdražování, ke kterému dochází. Protože jestliže se příští rok spustí druhý pilíř penzijního systému, tak už nám ty peníze začnou odtékat ! Prostě druhý pilíř je proti zájmům současných seniorů, protože je připraví o peníze na valorizaci penzí. Ty peníze tam budou chybět, budou na nich vydělávat desítky let soukromé fondy, ale na valorizaci penzí tam ty peníze chybět budou. A vláda je nevybere vyšším DPH, tu vidíme v letošním roce, že takhle jednouše ten systém financování státu nefunguje.

 

Poznámka na závěr:

Dnes odpoledne byl do Senátu PČR postoupen k projednání z Poslanecké sněmovny zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Je neuvěřitelné, že vláda zaručuje navyšování finančních náhrad úrokem na úrovni inflace na 30 let dopředu, a toto odpírá důchodcům.